Akademia Młodego Obywatela Jana Karskiego 2017

Akademia Młodego Obywatela Jana Karskiego to program Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego mający na celu przybliżenie młodzieży mechanizmów funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, popularyzowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, a także uwrażliwienie młodych Polaków na kwestię tolerancji i patriotyzmu - w duchu patrona naszej fundacji, Jana Karskiego, legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego

Podczas pierwszej edycji, na jesieni 2017 roku, w akademii wzięło udział 50 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów małych miejscowości województwa mazowieckiego: Górzna, Raciąża, Szewnicy, Trzcianki i Zakroczymia.

Uczniowie wzięli udział w spotkaniach w siedzibach urzędów państwowych, które miały im przybliżyć zasadę trójpodziału władzy. Jednym z głównych elementów akademii były interdyscyplinarne warsztaty dla uczniów, które cieszyły się dużą popularnością.

Trenerzy rozmawiali z uczniami o pojmowaniu patriotyzmu, o zaangażowaniu się na rzecz lokalnej społeczności, o tym ile spojrzeń jest na jedną historię i jak można opowiedzieć przeszłość swojej najbliższej okolicy.

Te ostatnie warsztaty były dla młodzieży przygotowaniem do wykonania szczególnego zadania - stworzenia, w wybranej przez siebie formie, pisemnej pracy poświęconej najstarszym mieszkańcom miejscowości, z których pochodzą. W efekcie powstał niezwykły zbiór opowieść o lokalnej historii i tożsamości. Do pobrania poniżej. (na licencji Creative Commons)